Αθλητικα

"Στριμώχτηκε" στα δυο στενά...

Την βαριά εκτός έδρας ήττα στα Τρίκαλα  με σκορ 82-54 γνώρισε ο Αρκαδικός από την τοπική ομάδα για την 10η Αγωνιστική της Basket League .

Κακές επιλογές στην επίθεση και  αστοχία στοίχισαν στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, η οποία δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο...

Η σύνοψη της αναμέτρησης:

Στην πρώτη περίοδο, ο Αρκαδικός δεν ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα λεπτά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8 πόντους (10-2, 6:33''). Με σερί 0-11, ο Αρκαδικός επέστρεψε στην αναμέτρηση (10-13, 4:04''), με συνεχόμενους πόντους από Νοούτινεν και Μπράουν. Η ομάδα της Τρίπολης "έχτισε" διαφορά 5 πόντων (12-17, 1:49''). Οι γηπεδούχοι με σερί 6-0, έκλεισαν την πρώτη περίοδο, προηγούμενοι με σκορ 18-17.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Αρκαδικός συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα του (22-23, 7:16''). Τα Τρίκαλα ξέφυγαν στο +8 (32-24, 2:39''), για να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας στο φινάλε του πρώτου μέρους (35-28).

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα της Τρίπολης, βρέθηκε στο -11 (39-28, 8:35''). Με επιμέρους σκορ 20-10 από τις δύο ομάδες,  τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 18 πόντους (59-38, 14'''). Η ομάδα της Τρίπολης δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η ομάδα της Θεσσαλίας βρίσκοντας πόντους από τους Κόνγκερ και Κάντουγκαν, ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς στην μέγιστη τιμή (59-38, 8'').

Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 29 πόντους (69-40, 7:23''). Ο Αρκαδικός προσπάθησε να μαζέψει την εις βάρος του διαφορά καθώς  αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την βαριά ήττα με το 82-54 να είναι το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα:  18-17, 35-28, 59-38, 82-54

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 15 (1), Ντόουελ 5 (1), Τσιάρας 3, Κόνγκερ 25, Τιγκ 5, Τσόκο 16 (1), Τσιλούλης, Καραθανάσης, Κέιλς 2, Ρόμπινσον 11 (2), Βαρυτιμιάδης

Αρκαδικός (Καστρίτης): Λαμπρόπουλος 4, Βαν Όοστρουμ 11 (3), Στεφανίδης 8, Μπράουν 8, Νουούτινεν 9, Άϊρλαντ, Καραμαλέγκος 1, Καββαδάς 10, Κοψαύτης, Κωνσταντίνου 3(1), Καλλινικίδης, Τζουγκαράκης